IHMISET

Vierailevat opettajat

Vierailevat opettajat 2017–2018

Aki Hovivuori, chi kung
Anniina Kumpuniemi,  nykytanssi
Marjo Äärelä, kehonhuolto
HP Virkki, aikido
Kustaa Ylitalo, aikido
Tua Hakanpää, laulu
Riitta Keränen, laulu
Raquel Benmerqui, englannin kieli
Hanna Helavuori, nykyteatterin esitysmuodot
Tanja-Lotta Räikkä, dynaaminen näyttelijä / Lasten Peer Gynt –esityksen ohjaus
Marc Gassot, miimi, maski, klovneria
Hanna Mattila, elävä runo
Elina Pirinen, subjektiivinen ruumis
Tuomas Luukkonen, tanssityöpaja
Esa Kirkkopelto, ruumiillinen dramaturgia
Jukka-Pekka Pajunen, uusi eurooppalainen näytelmä
Auvo Vihro, Moliére-työpaja
Jarmo Lampela, Ensemble-elokuva
Tommi Moilanen, Ensemble-elokuva
Hanna Maylett,  Ensemble-elokuva

Vierailevat opettajat 2016–2017

Aki Hovivuori, chi kung
Jouni Kivimäki, akrobatia
Reetta Kaisa Iles, nykytanssi
Anna Haaranen, flamenco
Oula Kitti, näyttämötaistelu
Arla Salo-Pursiainen, musiikki
Riitta Marikainen, ruotsin kieli
Karita Katto, ruotsin kieli
Johanna Järvelin-Suomela, suomen kieli
Susanne Tuuri, suomen kieli
Niko Suominen, teatterihistoria
Ville Hakanen, taidehistoria
Jukka O Miettinen, ulkoeurooppalainen teatteri ja tanssi
Petri Tervo, populaarit esitysmuodot
Jaakko Belt, johdatus kriittiseen ajatteluun
Katariina Numminen, Brecht-työpaja
Laura Murtomaa, Minä ja maailma -työpaja
Pia Rickmann, Näyttelijä ja kamera -työpaja
Tom Gorman, King Lear Workshop
Michael Horwood, King Lear Workshop
Sonya Lindfors, Swag lessons -työpaja
Samuel Harjanne, musikaalilaulaminen
Arto Piispanen, musikaali
Tuija Liikkanen, Sukupuolen esittämisen voileipäpöytä -työpaja
Mika Eirtovaara, Stand up
Malla Kuuranne, Suomen murteet
Joanna Haartti, Kanditeatteri
Juhani Liimatainen, Valo ja ääni vastanäyttelijänä
Maaret Salminen, Valo ja ääni vastanäyttelijänä
Anu Koskinen, Näyttelijän tunne -työpaja
Taina Kopra, Fyysisen teatterin perusteet & neutraali maski
Lenard Petit, Chekhov Workshop
Petra Karjalainen, Dubbaus

sekä Suuri näyttämö -kurssin opettajat:
Saana Lavaste, ohjaus
Riko Saatsi, ohjaus
Seppo Parkkinen, dramaturgia
Jussi Moila, dramaturgia
Auvo Vihro, näyttelijäntyö
Anna Sinkkonen, pukusuunnittelu
Liisa Risu, liike & tanssi
Laura Sipilä, puhe & ääni
Kimmo Karjunen, valosuunnittelu
Tuomas Fränti, äänisuunnittelu
Sampo Pyhälä, lavastussuunnittelu

Alumnit

Vuosikurssi 2011-2016

Antti Autio
Laura Halonen
Anna-Elisa Hannula
Emma Hautala
Paavo Kääriäinen
Ella Mettänen
Hannes Mikkelsson
Aku Sipola
Antti Tiensuu
Hegy Tuusvuori
Ilkka Uolevi
Vera Veiskola

EXIT 2016 – Nätystä 2016 valmistuneet näyttelijät

Vuosikurssi 2009-2014

Anna Ackerman
Olli Haataja
Maiju-Riina Huttunen
Aleksi Holkko
Reetta Kankare
Topi Kohonen
Anna Kuusamo
Johanna Kuuva
Martti Manninen
Jaakko Mikael Ohtonen
Tiia Ollikainen
Jussi-Pekka Parviainen
Panu Valo
Maruska Verona

EXIT 2014 – Nätystä 2014 valmistuneet näyttelijät

Vuosikurssi 2006-2011

Hiski Grönstrand
Emmi Kaislakari
Emilia Kokko
Juha-Matti Koskela
Lauri Kukkonen
Minka Kuustonen
Aleksi Lavaste
Jarkko Niemi
Riikka Papunen
Liisa Sofia Pöntinen
Laura Rämä
Maiju Saarinen

EXIT 2011 – Nätystä 2011 valmistuneet näyttelijät

Vuosikurssi 2004-2009

Tomi Alatalo
Toni Harjajärvi
Elina Korhonen
Teemu Koskinen
Heidi Lindén
Anna Lipponen
Juho Markkanen
Ilona Pukkila
Jari-Pekka Rautiainen
Petra Saaristo (Ahola)
Mervi Takatalo
Lauri Tanskanen
Henna Vänninen (Tanskanen)

Vuosikurssi 2002-2006

Johanna Jauhiainen
Hanna Julin (Gibson)
Lauri Kortelainen
Aino Mankonen
Seppo Merviä
Markus Petsalo
Anu Salonen
Sirja Sauros
Piia Soikkeli
Miikka Tuominen
Kai Vaine
Liisa Vuori (Loponen)
Elina Ylisuvanto

Vuosikurssi 2000-2004

Outi Condit
Jenni Gustafsson (Kitti)
Lotta Huitti
Tommi Kainulainen
Oula Kitti
Ville Majamaa
Joose Mikkonen
Eero Rannio
Sinikka Salminen
Elisa Salo
Eriikka Väliahde
Timo Välisaari

Vuosikurssi 1997-2001

Mika Eirtovaara
Lari Halme
Paavo Honkimäki
Saana Hyvärinen
Johanna Kokko
Juha-Pekka Mikkola
Necla Vappu Nalbantoglu
Emmi Pesonen
Mikko Pörhölä
Mikko Rantaniva
Mika Silvennoinen
Salli Suvalo
Katri Viljamaa

Vuosikurssi 1995-1999

Lorenz Backman
Janna Engström
Pinja Flink
Sari Haapamäki
Janne Kallioniemi
Mikko Kanninen
Stefan Karlsson
Heidi Kiviharju
Karri Lämpsä
Samuli Muje
Liisa Peltonen
Elisa Piispanen
Arttu Ratinen
Outi Vuoriranta

Vuosikurssi 1993-1997

Karoliina Blackburn
Antti Jaakkola
Risto Korhonen
Marjaana Kuusniemi
Joni Leponiemi
Kaisla Löyttyjärvi
Jyrki Mänttäri
Eeva Palonen (Hakulinen)
Elina Rintala (Salovaara)
Matti Ristinen
Mikko Roiha (siirtyi 1994 TaiKiin)
Maria (Kolina) Seppälä

Vuosikurssi 1991-1995

Veera Degerholm
Sanna Jalomäki
Otto Kanerva
Ville Keskilä
Misa Nirhamo
Miia Pajunen (Selin)
Aimo Räsänen
Jarkko Sarjanen
Mia Sirviö (Vuorela)
Riku Suokas
Annina Tuomi (Ärölä)
Mari Turunen
Kirsti Väänänen

Vuosikurssi 1989-1993

Pauliina Asikainen
Miro Honkanen
Helena Kallio
Tiina Karvinen
Tarja Kirjatankki
Esa Latva-Äijö
Kirsi Liimatainen
Hannu Lintukoski
Reidar Palmgren
Perttu Pesä
Juha Pikkarainen
Mari Posti
Virpi Rautsiala
Jari Salmi

Vuosikurssi 1987-1991

Henna Alitalo
Kari Arffman
Virpi Haatainen
Henry Hanikka
Sami Hämäläinen
Minna Hämäläinen
Mirjami Kukkola
Petri Manninen
Anne Niilola
Ilkka Pentti
Minna Pirilä
Marko Reinola
Annina Rokka
Aapo Valinen

Vuosikurssi 1985-1989

Timo Ahonen
Anne Heikkilä
Kari-Jukka Hietalahti
Anna-Leena Härkönen
Minna Kangas,
Anneli Karppinen
Mira Kivilä
Ritva (Karoliina) Kudjoi
Petri Lairikko
Teemu Lehtilä
Kirsti Lehtonen-Salo (Kaarakainen)
Antti Majanlahti
Hans Stigzelius
Hannu (Puntti) Valtonen
Jouni Virtanen

Vuosikurssi 1981-1985

Kirsi Asikainen
Jari Forsman
Pentti Helin
Kirsimarja Järvinen
Inkeri Kivimäki
Markku Köngäs
Jouni Leikkonen
Jukka Pitkänen
Antti Pääkkönen
Aki Raiskio
Sari Tirkkonen
Ola Tuominen
Tuija Töyräs

Vuosikurssi 1977-1981
(Ammattinäyttelijäkurssi / Alempi korkeakoulututkinto 4 v.)

Tommi Auvinen
Markku Eskelinen
Ilpo Hakala
Markku Hokkanen
Ritva Jalonen
Markku Maasilta
Teija Lappalainen (Auvinen)
Seppo Pääkkönen
Aliisa Pulkkinen
Anneli Ranta
Jukka Rantanen
Vesa Wallgren
Esko Vatula
Tiina Weckström

Vuosikurssi 1973-1977
(Ammattinäyttelijäkurssi / Alempi korkeakoulututkinto 4 v.)

Esko Aarre-Ahtio
Jukka Blomqvist
Kari Hakala
Kerttu Juusola
Martti-Mikael Järvinen
Hannele Kainulainen
Lena Meriläinen
Virve Kauste
Merja Puukko
Heikki Railevirta
Mirja Räty
Pekka Räty
Lasse Saaristo
Esko Salmela
Hannu Salminen
Jarmo Tulonen
Maritta Viitamäki

Vuosikurssi 1969-1973
(Ammattinäyttelijäkurssi / Alempi korkeakoulututkinto 4 v.)

Tapio Aarre-Ahtio
Matias Ikävalko
Ahti Jokinen
Juha Kandolin
Leila Karttunen
Jyrki Kovaleff
Martti Kuosmanen
Seppo Laine
Pasi Lukkonen
Anitta Niemi
Aarre Pekkarinen
Riitta Räty
Katja Salminen
Kielo Tommila
Inkeri Vauhkonen
Matti Viironen

Vuosikurssi 1967-1969
(Ammattinäyttelijäkurssi / Alempi korkeakoulututkinto 2,5 v.)

Marjukka Arasola
Hannu Hanhimäki
Marjukka Ihalainen
Anneli Juustinen
Mikko Kauranen
Leena Kokko
Mauri Kuosmanen
Mika Lahtela
Lis Laviola
Seppo Maijala
Pertti Mellin
Anna-Leena Mäki-Penttilä
Matti Mäntylä
Tuija Piepponen
Esko Raipia
Pekka Saaristo
Riitta Selin
Paavo Takkinen
Arno Virtanen